آموزش هایی در مورد نحوه استفاده اینورتر ها

آموزش هایی در مورد نحوه استفاده اینورتر ها

در اکثر مواقع ، زمانی که موتور تازه راه اندازی شده فشار زیادی به شبکه وارد می کند زیرا موتور جریان بسیار زیادی از شبکه را به سمت خود می کشد که این موضوع باعث کاهش ولتاژ شدید در شبکه و در نتیجه صدمه دیدن تأسیسات برق رسانی و دستگاه ها می گردد ( این افزایش جریان تقریبا ۶ برابر جریانی است که برای موتور در نظر گرفته شده است ) . حال اگر تحت این شرایط از اینورتر استفاده کنیم می توانیم این جریان را کاهش دهیم مثلا موتوری با جریان نامی ۱۰ آمپر داریم که در زمان شروع کار جریان وارده به ۶۰ آمپر می رسد حال اگر از اینورتر استفاده کنیم حداکثر جریان ۱۲ آمپر می شود . پس نتیجه می گیریم در صورت استفاده از اینورتر می توان اتوماتیک جریان را کاهش یا افزایش داد و این باعث می شود هزینه برق مصرفی کاهش چشمگیری بیابد و همچنین باعث افزایش طول عمر مفید در موتور ها می شود . اگر به این آموزش اینورتر توجه بسیار شود در مورد استفاده از آن ها مشکلی به وجود نمی آید .

همچنین با کمک این دستگاه می توان با برق خانگی یک موتور سه فاز را بدون ایجاد هیچ مشکل راه اندازی کرد یعنی از برق تک فاز ۲۲۰ ولت به جای برق سه فاز ۳۸۰ ولت برای موتور های سه فاز که حداکثر توان آن ها ۳HP  ۲۰۲kw است استفاده نمود . همینطور از این دستگاه می توان برای تبدیل دور موتور ها به یکدیگر نیز استفاده کرد یعنی در حافظه چنین تعریف شود که یک موتور تک دور به یک موتور چند دور با سرعت دلخواه تبدیل شود در این حالت می توان فشار مورد نظرمان را به صورت ثابت حفظ کنیم مثلا با کمک این سیستم می توان فشار آب یک مخزن را ثابت نگه داشت ، در زمان مصرف آب دور موتور کاملا خودکار زیاد می شود و در زمان عدم مصرف دور موتور به صورت کاملا خودکار کاهش می یابد . در این حالت همیشه فشار آب به نوعی ثابت است زیرا دور موتور بر حسب میزان مصرف تغییر می نماید . از این سیستم در زمانیکه لازم است به صورت خودکار موتور بر حسب میزان محصول تولید شده دارای تغییر دور شود .

امروزه استفاده از اینورتر ها برای کنترل دور موتور بسیار افزایش یافته و آن را بر روی پمپ ها ، فن و کمپرسور ها نصب می کنند . این کار مزایایی در بر دارد که می توان چنین اشاره کرد :

یکی از مزایای بزرگ آن این است که انرژی ما را تا ۵۰ درصد ذخیره می کند همچنین می توان از مزایای دیگر به افزایش طول عمر قطعات مکانیکی و همچنین عدم وجود شک در راه اندازی موتور ها اشاره کرد . دیگر مزیت آن این است که در این حالت به دستگاه های کنترل دبی مکانیکی نیازی نداریم .

در فن ها و همچنین در پمپ ها سرعت موتور با میزان دبی متناسب است در صورتی که توان مصرفی ما با مکعب سرعت متناسب خواهد بود به طور مثال در صورتی که موتوری داشته باشیم و دور آن  ۵۰ درصد کاهش یابد توان مصرفی موتور ۱۲٫۵ درصد می شود . و مفهوم آن این است که ۸۷٫۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شده است .

از اینورتر ها بیشتر در ۳ بخش استفاده می کنیم بخش اول در فن و پمپ ها که در واقع فعالیت گشتاور متغیر دارند . بخش دوم در میکسر ها ، اکسترودر ها و نوار های نقاله که گشتاور آن ها ثابت است و بخش سوم ، بخش آخر در دستگاه های ماشینی و کشش که توان ثابتی دارند .

به این نتیجه می رسیم که در هر صورت اینورتر ها باعث صرفه جویی می شوند و برای ما مزایای زیادی دارند اما باید دقت کنیم متناسب با مصارف مختلف آن را تهیه کنیم .

برای خرید اینورتر ها می توان با توجه به نیازی که دارید مدل های مختلف را انتخاب کرده . از اینورتر هایی که در فروشگاه ها برای خرید عرضه می شوند می توان به اینورتر اشنایدر ، ال اس و هیوندای اشاره کرد .

آموزش اینورتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *