انکودرهای ریزالور

ریزالورها:
مانند انکودرها، ریزالورها نیز وسیله هایی الکترومکانیکی هستند که حرکت مکانیکی را به یک سیگنال الکترونیکی تبدیل می کنند. اگرچه برعکس انکودر، ریزالور به جای سیگنال دیجیتال، سیگنال آنالوگ انتقال می دهد و همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده است، الزاما یک ترانسفورمر دوار با یک سیم پیچ اولیه و دو سیم پیچ ثانویه و فاز ۰۱ درجه مکانیکی می باشد. خروجی ریزالور جهت تفسیر سیگنالهای آنالوگ، نیاز به ورودیهای کنترل و منطقی دارد.

1

یکی از خصوصیات یک ریزالور تعداد دور آن است. خروجی نمایش داده شده در شکل زیر، خروجی یک ریزالور با خروجی تک دور است. تعداد دور برابر با تعداد سیکل های سینوسی مدوله شده دامنه در یک چرخش ریزالور می باشد. با افزایش مساوی تعداد قطبهای مغناطیسی روتور و استاتور می توان به ریزالورهای چند دور دست یافت. ماکزیمم تعداد دور به سایز ریزالور محدود می شود و غالبا برای افزایش دقت انجام می گردد. یک ریزالور تک دور، اساسا یک انکودر مطلق نیز به حساب می آید ولی با افزایش تعداد دور یک ریزالور، اطلاعات حالت مطلق از دست می رود. اگر فضای کافی موجود باشد، میتوان با قرار دادن یک ریزالور تک دور بالای یک ریزالور چند دور، به دقت بالاتر و مزایای حالت مطلق دست یافت.

2

ریزالورها به علت شباهت جزیئ ساده که به موتورهای الکتریکی دارند(سیم پیچی، یاتاقان، دستگاه کاربر) ،برای کاربردهای با بیشترین پیچیدگی مناسب اند. ریزالورها به دفعات مورد استفاده قرار گرفته اند و بدلیل نداشتن قطعات نوری و الکترونیک در محیط های پر نویز و همین طور در کاربردهایی که لرزش انکودر بالاست بر سایر مدلهای انکودر مزیت دارند. از معروف ترین استفاده انکودرها در آهنربای دائم بدون جاروبک سرو موتور های AC ،کاربردهای نظامی و هوافضا می باشد.

تفاوت انکودرها و ریزالورها:
 سیگنال خروجی

انکودر ریزالور

انکودرها پالسهایی تولید می کنند که نشانگر حرکت در یک فاصله کوتاه می باشد. شمردن این پالس ها نشانگر فاصله (و سرعت در طول زمان) می باشد و چک کردن نظم پالس ها در کانال A درمقابل کانال B معرف جهت می باشد. ریزالورها مجموعه ای از موج های سینوسی و کسینوسی (ولتاژ آنالوگ) تولید می کنند که
معرف حالت مطلق در یک چرخش تک می باشد. این سیگنال ها غالبا توسط برد اینترفیس ریزالور به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می شوند.

 سیگنال ورودی
انکودرها معمولا توسط ولتاژ DC ساده تغذیه می شوند.

انکودر ریزالور

ریزالورها توسط یک شکل موج سینوسی AC مرجع تولید شده با یک منبع تغذیه اختصاصی، تحریک می شوند. این منبع تغذیه غالبا توسط ولتاژ DC ساده تغذیه می شود.

محل قرارگیری قطعات الکترونیکی

انکودر ریزالور

انکودرها معمولا تمام قطعات الکترونیکی شان را روی برد دارند که باعث کوچک شدن اتصالات داخلی شده اما دمای عملکرد را محدود می کند.

سیستم های ریزالور معمولا منبع تغذیه و برد اینترفیس ریزالور را در مجاورت ابزار ورودی قرار می دهند که نیازمند سیم کشی قابل توجه بین دستگاهها بوده اما به ریزالور این امکان را می دهد که در محیطهای با دمای بالا مقاومت کند.

کاربردهای متداول:
 کاربردهای انکدر:
کنترل موقعیت و سرعت موتور القایی AC
کنترل موقعیت و سرعت موتور DC
سرو موتور های AC و DC
 کاربردهای ریزالور:
کنترل سرعت و تغییر موتور آهنربای دائم
کنترل سرعت و تغییر سرو موتور AC و DC

آیا می توان یک انکودر را جایگزین یک ریزالور نمود؟
برای نصب و راه اندازی های موجود ، انکودرها تنها زمانی می توانند جایگزین ریزالورها شوند که وسیله ورودی (درایو، PLC و…) بتواند سیگنالهای ورودی سینوسی و کسینوسی ریزالور را به عنوان یک جایگزین برای ورودی پالس انکودر بپذیرند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *