سروموتور را بهتر بشناسیم

سروموتور را بهتر بشناسیم

سوروموتور ها یک نوع موتور الکتریکی هستند که در اوایل کار خود با نام DC پا به عرصه صنعت گذاشتند و در پروژه های صنعتی از آن ها استفاده شد . البته به طور کلی امروزه سوروموتور ها به دو ددسته DC و AC تقسیم شدند که تعدادی از آن ها سه فاز و برخی تک فاز هستند ( امروزه سوروموتور های AC طرفداران بیشتری دارد ) .

این موتور های الکتریکی نیز دارای معایب و محاسنی بودند ، دارای ساختار پیچیده ای بودند اما نسبت به ماشین های AC راندمان پایین تری داشتند همچنین قیمت سروموتور و همینطور هزینه تعمیرات و نگه داریشان بسیار بالا بود . این نوع موتور ها به صورت حلقه ای بسته می شدند و مجهز به سیستم های کنترل فیدبک دار بودند ( گشتاور ، سرعت و موقعیت را کنترل می کنند ) یکی از خصوصیات این موتور ها پایین بودن لختی در آن ها است و این موضوع باعث می شد که در صورت نیاز به تغییر سرعت بتوان سریعأ به این مقوله دست یافت .

ماشین های DC نیازمند به بازدید های دوره ای هستند زیرا کموتاتور های مکانیکی موجود در آن از سطح اطمینان آن ها می کاهد و همچنین به دلیل داشتن جاروبک هایی از جنس کربن نیازمد به نگه داری و مراقبت هستند . این ماشین ها نمی توانند جریان های بزرگ را هم جهت و یا یک سو سازی نمایند .

در صورتی که بخواهیم از راندمان بالا و گشتاور مناسب بهره ببریم باید از ماشین های AC استفاده کنیم که همین دو مورد می تواند ماشین های AC را رغیب بسیار مناسبی در برابر ماشین های DC قرار دهد . به دلیل داشتن این مزایا که قطعأ در صنعت بسیار مهم است ماشین های AC جای خود را باز کردند و نسبت به ماشین های DC پیشی گرفتند . به دنبال این اتفاق سوروموتور های AC نیز به جز تنها در برخی موارد جایگزین سوروموتور های DC شدند .

محصولاتی که در بالا نام بردیم با توجه به نوع آن ها و مورد مصرفشان قیمت های متفاوتی دارند که می توان برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه به شرکت های عرضه کننده این محصولات مراجعه کرد .

لازم به ذکر است که بدانید محدوده مصرف سوروموتور ها از توان بسیار پایین تا صدها کیلو وات متغیر است . سوروموتور ها با توان پایین معمولا در انواع مختلف شیر ها ، اتومبیل ها و ماشین های ابزار دیده می شوند و سوروموتور هایی که دارای توان بالایی هستند در ماشین های تعلیق جرثقیل ها ، بالابر ها ، ماشین های نورد کاغذ ، آسانسور ها و … دیده می شوند .

سوروموتور هایی با توان کمتر از یک کیلو وات نیز داریم که کاربرد آن ها در ماشین های بسیار خاصی است . دو نوع موتور های خطی و همچنین استپر موتور ها را می توان در دسته ی سروموتور ها قرار داد .

سروموتور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *