سنکرون کردن سرو موتورها

سنکرون کردن چیست ؟

سنکرون کردن به معنی ارتباط دو یا چندین سرو موتور بصورت همزمان است  بطوریکه موتورها با سرعت یکسان و یا با نسبتی مشخص در یک جهت و یا دو جهت متفاوت در حال کار باشند . به نحوی که تغییر سرعت در یکی از سرووها که از آن بعنوان Master  یاد می شود  باعث پیروی و تبعیت سرعت و موقعیت در سایر سرو موتورها گردد.

کاربردهای سنکرون کردن :

در بعضی از کاربردها نیاز به سنکرون کردن چند موتور وجود دارد که از مرسوم ترین کاربردها می توان به موتورهای راهبر جرثقیل های سقفی اشاره کرد ، در جرثقیلهای سقفی دو موتور همزمان به یک کنتاکتور اصلی یا اینورتر با توان ۲ برابر متصل می شوند تا دو موتور با یک سرعت یکسان جابجایی کل جرثقیل را انجام دهند .

سنکرون کردن در مورد سروموتورها عمدتاً درماشین آلات CNC نظیر CNC چوب ، برش ، پلاسما و …. است .

این گونه ماشین آلات دارای محورهایی هستند که به آنها  Gantryدر اصطلاح اتلاق می گردد.

و برای حرکت همزمان این محورها از روش سنکرون کردن سروو ها استفاده می گردد.

 

روش های سنکرون کردن :

  • ساده ترین روش برای سنکرون کردن سرو موتور estun اتصال آنها به یک منبع حرکتی است بطور مثال زمانی که سروها در مد Position در حال کار می باشند اگر آنها به یک منبع پالس مشترک متصل گردند و تعداد و فرکانس پالسهای دریافتی یکسان بوده و بسته به تنظیمات پارامترهای موتور نظیر جهت گردش و ضریبهای گیربکس الکترونیکی حرکت موتورها سنکرون می شود همین روش در مد کنترل Speed نیز مرسوم می باشد ( جایی که غیر همزما نی جزیی قابل اغماض باشد )
  • روش دیگر، استفاده از شبکه های صنعتی CAN ,Ether Cat، Modbus است در این روش کنترلر بطور همزمان فرکانس و موقعیت مورد نیاز سرو موتور ها رادر بافر فرکانس ، فرکانس و موقعیت سروها قرار می دهد .بدیهی است اگر مقدار قرار گرفته شده یکسان باشد سرووها بصورت همزمان کار خواهند کرد.
  • استفاده از سرو موتور های سری ETS در مدلهای ۲ تایی و ۳ تایی برندESTUN  :

در این روش تنها با تغییر چند پارامتر بدون نیاز به سیم کشی، سرووها با هم سنکرون می شوند بطوریکه یکی از موتورها بعنوان Master بوده و با ارسال فرمان  به سرووموتور Master از طریق کنترلر سرووموتورها ی Slave نیز با توجه به تنظیمات شروع به حرکت می کنند .سرو موتور Master  می تواند در مد  Position و یا شبکه CAN  و Modbus  کنترل شود.

  • استفاده ازپالسهای انکدر خروجی درایوها :

در این روش خروجی پالس انکدر سروو Master به ورودی پالس سروو Slave اول متصل می گردد. این قضیه برای بقیه سروهای Slave نیز وجود دارد.

بطوریکه خروجی پالس انکودر سروو Slave  اول ، به ورودی پالس Slave  دوم متصل می شود .

شکل زیر نحوه اتصال به سرووموتور Estun سری pronet  را نمایش می دهد.

نحوه اتصال به سرووموتور estun

 

در این روش سروهای Slave در مد کنترلی position  و سروو Master امکان کار در تمام مدهای کنترلی را دارد.

نکات کلیدی :

تنظیمات پارامترهای PID جزء مهمی از روش اتصال همزمان است چرا که در بعضی از کاربردها سرووهای سنکرون شده اگر دارای سرعت یکسان نباشند برروی یکدیگر بار مضاعف ایجاد خواهند کرد لذا باید سرعت پاسخ در حد مطلوب باشد و در عین حال باعث  تنشهای اضافی به موتور نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *