نکات دیگر در مورد ترکیب یک برنامه

همانطور که برنامه ها از فرامین و فرامین از کلمات ساخته می شوند، هر لغت CNC دارای یک آدرس حرفی و ارزش عددی است. آدرس حرفی ، نوع کلمه را به کنترل اعلام می نماید. برنامه نویسان CNC باید برای تشخیص نام و معنی لغات به راهنمای برنامه نویسی سازندگان کنترل رجوع نمایند. در اینجا لیست مختصری از انواع لغات و مشخصات آدرس حرفی متداولشان ارائه گردیده است.

(O – Program number (Used for program identification

(N – Sequence number (Used for line identification

G – Preparatory function

X – X axis designation

Y – Y axis designation

Z – Z axis designation

R – Radius designation

F – Feedrate designation

S – Spindle speed designation

H – Tool length offset designation

D – Tool radius offset designation

T – Tool Designation

(M – Miscellaneous function (See below

همانطور که مشاهده می نمایید، بسیاری از آدرس های حرفی در حالت تقریبا منطقی انتخاب شده اند و تعداد کمی نیاز به حفظ کردن دارند.

دو آدرس حرفی G , M اجازه ی تخصیص توابعی خاص را می دهد. تابع مقدماتی G به صورت متداول برای تنظیم مدهای مختلف استفاده می شود. تا کنون حالت مطلق را با تخصیص G90 و حالت افزایشی را با تخصیص G91 معرفی نمودیم که فقط دو مورد از توابع مقدماتی استفاده شده هستند. برای یافتن لیست توابع مقدماتی برای هر ماشین خاص باید به دفترچه راهنما مراجعه نمایید.

مانند توابع مقدماتی، توابع متفرقه دارای توابع خاص متنوعی هستند.توابع متفرقه معمولا به عنوان سوییچ های قابل برنامه ریزی استفاده می شوند. همچنین برای برنامه نویسی بسیاری توابع قابل برنامه ریزی ابزارآلات ماشین CNC (کنترلر cnc) استفاده می شوند.

برای یک تازه کار، کلیه این مطالب مانند حجمی از مطالب حفظی به نظر می رسد. اما کسانی که با برنامه کار  کرده اند متوجه شده اند ۳۰-۴۰ کلمه ی مشکل در برنامه نویسی CNC استفاده شده است. اگر به برنامه نویسی CNC با دید یک زبان خارجی با فقط ۴۰ کلمه نگاه کنید، نباید به نظر سخت بیاید.

برنامه نویسی نقطه ی اعشاری
آدرسهای حرفی خاص اعداد حقیقی را مشخص می نمایند. به طور مثال نقش دهنده ی محور X ، نقش دهنده ی محور Y و نقش دهنده ی شعاع. تقریبا همه ی کنترلهای CNC (کنترلر cnc) کنونی اجازه استفاده از نقطه اعشاری در مشخصه ی هر آدرس حرفی که اعداد حقیقی را نیاز داشته باشد می دهند. برای مثال X3.0625 میتواند برای تخصیص یک موقعیت در محور X استفاده شود.

از طرف دیگر ، تعدادی آدرسهای حرفی برای مشخص کردن اعداد صحیح استفاده می شوند. مثالها شامل نقش دهنده ی سرعت اسپیندل، نقش دهنده جایگاه ابزار، اعداد دوره ای، توابع مقدماتی و توابع متفرقه. برای این نوع کلمات ، اکثر کنترلها اجازه استفاده از نقطه ی اعشاری را نمی دهند. برنامه نویس تازه کار برای یافتن کلماتی
که اجازه ی استفاده از نقطه ی اعشاری را می دهند به دفترچه راهنما مراجعه نمایند.

دیگرتوابع قابل برنامه ریزی
کلیه ی ماشین های CNC دارای توابع قابل برنامه ریزی می باشند. با کنترلر CNC امروزه، تقریبا همه چیز در مورد یک ماشین قابل برنامه ریزی است. به علاوه لوازم جانبی خاص مانند سیستم پروب، سیستم اندازه گیری طول ابزار، تعویض کننده ی پالت و سیستم های کنترل قابل تطبیق نیز ممکن است در نظر گرفته شده باشد. در مراکز ماشین سازی CNC سرعت و جهت اسپیندل، سرد کننده، تغییر ابزار و بسیاری توابع دیگر قابل برنامه ریزی می باشند.(راه اندازی cnc)

لیست توابع قابل برنامه ریزی به صورت چشم گیری از یک دستگاه تا دستگاه دیگر متفاوت است و کاربر می بایست توابع کاربردی برای هر دستگاه را بداند. در مفهوم کلیدی شماره ۲ آنچه به طور متداول در فرمهای مختلف ابزارآلات ماشین CNC (کنترلر cnc) قابل برنامه ریزی است، به صورت دقیق تر بررسی می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *