سرو موتور

سرو موتور ها، موتورهایی هستند که عموما برای کنترل دقیق موقعیت ، کنترل دقیق گشتاور ، کاربردهایی با گشتاور ثابت در سرعت های مختلف و نیز در کاربردهایی با دقت در کنترل سرعت بالا بدون نوسان در سرعت خروجی بطور گسترده استفاده می شوند.

یک سرو موتور از سه بخش کلی تشکیل شده است:

۱) رتور با هسته مغناطیس دائم که وظیفه تولید شار ثابت و مستقل از سرعت را دارد

۲) استاتور

۳) انکودر که وظیفه برگشت فیدبک سرعت و موقعیت را به راه انداز موتور برعهده دارد. در کنار یک سروو موتور همیشه یک راه انداز یا درایو سروو موتور وجود دارد که وظیفه کنترل سروو موتور و پردازش اطلاعات آنرا را دارد.

انکودرها در انواع مختلف Incremental ,Resolver ,absolute و با دقت پالس های مختلف از ۲۵۰۰ppr تا ۱,۰۴۸,۵۷۶ppr و گاها بیشتر بر روی سروو موتورها نصب می شوند.

در برخی از کاربردها نیاز به استفاده از سروو موتورهای ترمزدار هست که بدین ترتیب بین انکودر موتور و بدنه استاتور موتور یک مگنت ترمز اضافه میشود که با فرمان خارجی فعال و یا غیرفعال می گردد.

ماشین آلات CNC  که نمونه بارزی از  دستگاههایی هستند که  نیاز به کنترل موقعیت دارند و سروو موتورها تنها انتخاب برای این قبیل ماشین آلات هستند. یکی از اصیل ترین دلایل رونق و تولید ماشین آلات  CNC جایگزینی سروو موتورها به جای موتورها DC سابق است.

بطور کلی در صنعت از  سرو موتورهایی با توان ۵۰W تا ۲۲KW به طور گسترده استفاده می شود.