درباره اینورتر بیشتر بدانید

ممکن است خیلی از مردم در مناطقی که از برق شهری به دور هستند و دسترسی ندارند دچار مشکل شده باشند اما این موضوع م راه حلی دارد و این راه حل استفاده از دستگاه اینورتر است زیرا کاربرد این دستگاه تبدیل برق باطری ماشین به برق ۲۲۰ ولت شهری است البته این دستگاه در بسیاری از ابزار ها به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا قطعات متحرک ندارد مانند منبغ تغذیه کامپیوتر ، ابزار های بزرگ حمل و نقل و … . البته توضیحی علمی تر هم انورتر ها دارند که بدین گونه است اینورتر (Inverter) یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند . اینورتر ها را به نوعی هم می توان جریان ساز های الکترونیکی قدرت بالا دانست . جریان های AC برای اینورتر ها برای به وجود آمدن در دستگاه های اینورتر از منابع DC تغذیه می شوند ، از منابع DC می توان به پانل های خورشیدی ، باتری و …. اشاره کرد .

البته می توان گفت جریان AC تبدیل شده می توانند با توجه به نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که این امر  بوسیله ترانسفورماتور های مناسب و مدارها که بر روی دستگاه ها نصب شده اند کنترل می شود .

حالا این سوال پیش می آید که چرا از مبدل ها استفاده نمی شود ؟ این موضوع به این دلیل است که اینورتر ها برعکس مبدل های برق یعنی تبدیل AC به DC را انجام می دهند .

در صورتی که بخواهیم سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کنیم و قدرت و گشتاور موتور کم نشود باید از درایو AC یا اینورتر استفاده کنیم . این درایو های AC دارای انواع های مختلفی با ظرفیت های متفاوت هستند مثلا اینورتر ۲۰ HPدر موتور هایی با توان ۲۰ اسب بخار استفاده می شوند .

ورودی اینورتر ها نیز در دو نوع تک فاز و سه فاز دیده می شوند اما خروجی تمام آنن ها سه فاز است .

باید دقت کنیم که در اینورتر های با توان بالاتر از سه اسب فقط از ورودی های ۳ فاز می توان استفاده کرد . در صورتی که بخواهید از این دستگاه استفاده کنید و علاقه مند به یادگیری طرز کار آن باشید مراکز تخصصی مختلفی برای آموزش اینورتر  وجود دارد که سیستم و نحوه کار این دستگاه را آموزش می دهد .

درباره اینورتر بیشتر بدانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *